Aktualności Nauka
a wybory
Z Kancelarii
Prezydenta
Do Sygnatariuszy 50% petycja Polska się cofa Linki O nas
Ankieta 50% koszty uzyskania Geniusze Napisz do nas

Konferencja prasowa 5 czerwca      


W poniedziałek 5 czerwca Komitet na rzecz Rozwoju Nauk w Polsce (d. Komitet Ratowania Nauki Polskiej) zorganizował koferencję prasową. Z naszej strony udział wzięli Profesorowie Maria Jarosz, Edmund Wnuk-Lipiński, Krzysztof Gawlikowski, Honorata Sosnowska, Maciej Geller, Jacek Koronacki i Marian Srebrny. Poniżej krótki przegląd, co przebiło sie do mediów.

TV poniedziałek, 5 czerwca. Dłuższe relacje z naszej konferencji były w TVP1 w Wiadomościach i Teleekspresie, w Panoramie TVP2, w Kurierze TVP3, TVN24. W Wiadomosciach TVP1 było to kilka minut (3?), w tym dłuższa wypowiedź Profesora Gawlikowskiego o "płacy asystenta na poziomie sprzątaczki". W Panoramie Profesor Wnuk-Lipiński mowił o traktowaniu nauki w kategoriach zasobów a nie kosztów.

PRASA wtorek, 6 czerwca.

W Gazecie Wyborczej materiał z naszej konferencji prasowej red. Sławomira Zagórskiego "Naukowcy nie dają za wygraną". Niezbyt duży, ale dobry. (serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,3396599.html)

Zyta Gilowska powiedziała nam, że wycofała się z niektórych wcześniej proponowanych przez nią zmian. I tak zamierza utrzymać przejściowo, do 2008 roku, wyższe koszty uzyskania przychodów (choć niższe niż dotychczasowe 50 proc.) dla wszystkich twórców i artystów. Z tym, że 10 proc. będą płacić wszyscy ci, którzy pracują na umowy-zlecenia, zaś 20 proc. osoby mające prawa autorskie do swoich dzieł. Korzystać z tego przywileju będą mogli pod warunkiem jednak, że nie są zatrudnieni na podstawie stałej umowy o pracę. (www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060606/ekonomia/ekonomia_a_1.html)

Każda propozycja zmian w podatkach powinna zmierzać do ich obniżenia. Minireforma resortu finansów tego niestety nie zakłada, co więcej, odbywa się kosztem pewnych grup podatników. Najbardziej ucierpią na niej naukowcy i to jest bardzo niedobry sygnał. Tak naprawdę zaś przeciętny podatnik niewiele na niej zyska, bo w jego kieszeni wcale nie zostanie więcej pieniędzy. (Powiedzial Rzepie Andrzej Marczak, KPMG, www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060606/ekonomia/ekonomia_a_1.html)

Co dalej? Projekty trafią do parlamentu, gdzie przynajmniej część z nich wywoła burzę. (...) trudno założyć dyscyplinę nawet wśród posłów koalicji, którzy głosząc w większości poglądy socjalne, muszą liczyć się z opiniami swoich wyborców. (www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060606/ekonomia/ekonomia_a_1.html)

Co spowodowało, że jednak z części zapowiedzi pani zrezygnowała? To proste, jestem otwarta na argumenty. Zresztą, istotą polityki jest mozolne budowanie kompromisów. (Gilowska w rozmowie z Elżbieta Glapiak, (www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060606/ekonomia/ekonomia_a_6.html)


Relacja z naszej konferencji prasowej w serwisie PAPa. (dziennik.pap.com.pl/index.html?dzial=NAU&poddzial=POL&id_depeszy=19164794)

[2006-06-05 17:05] Naukowcy przeciw zniesieniu 50 proc. kosztów uzyskania przychodów

Naukowcy apelują do rządu o utrzymanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów - poinformował na poniedziałkowej konferencji prof. Edmund Wnuk-Lipiński, reprezentujący Komitet na rzecz Rozwoju Nauk w Polsce.

"Profesor Gilowskiej udała się jedna rzecz. Zjednoczyła środowiska akademickie" - powiedział Wnuk-Lipiński. Zapowiedział, że jeśli apel naukowców nie zostanie uwzględniony, rozważą oni inne, ostrzejsze formy protestu.

Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała likwidację 50-proc. kosztów uzyskania przychodów w pakiecie zmian podatkowych. Jej zdaniem, jest to "jedna z patologii" systemu podatkowego. Według wyliczeń resortu finansów, budżet państwa w 2007 r. zyska na tym 726 mln zł.

Komitet na rzecz Rozwoju Nauk w Polsce protestował przeciw temu już pod koniec kwietnia br. Pod petycją przekazaną rządowi podpisało się wówczas 9 tys. naukowców z całej Polski. Obecnie ich liczba wzrosła do 17 tys.

"W tej chwili walczymy o przetrwanie nauki polskiej" - powiedział Wnuk-Lipiński. "Asystenci za pensję sprzątaczki mają pisać doktoraty" - dodał.

Prof. Maria Jarosz z Komitetu dodała, że pomysły Ministerstwa Finansów są "nieprzemyślane i krótkowzroczne". Po ich wprowadzeniu część naukowców będzie zmuszona wyjechać za granicę.

Rząd zajmie się projektami zmian podatkowych już we wtorek.